32ος Αυθεντικός Μαραθώνιος: Μία λαμπρή γιορτή με ρεκόρ

Συγκαταλέγεται στους δέκα καλύτερους αγώνες δρόμου στον κόσμο και φέτος -που άλλαξε και όνομα- ο 32ος Αυθεντικός, πλέον, Μαραθώνιος της Αθήνας έσπασε ρεκόρ τόσο σε συμμετοχές, όσο και στο χρονόμετρο.

Οι δρομείς που έλαβαν μέρος στον αγώνα ανήλθαν στους 35.000 από 120 χώρες του κόσμου. Συγκεκριμένα, περίπου 8.500 δρομείς συγκεντρώθηκαν στον Τύμβο του Μαραθώνα για τα 42.195 μέτρα μέχρι τη γραμμή του τερματισμού στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο.

Χιλιάδες άλλοι δρομείς συμμετείχαν στις μικρότερες διαδρομές, όπως ο Αγώνας Δρόμου των 5 χλμ. και των 10 χλμ., το Δυναμικό Βάδισμα, ο Αγώνας Παίδων και τα 1.200 μ. Special Olympics. Το δεύτερο ρεκόρ (διοργάνωσης και διαδρομής) στον φετινό μαραθώνιο ήταν η επίδοση του νικητή του αγώνα, του Κενυάτη, Φέλιξ Κάντι, ο οποίος κάλυψε την απόσταση σε 2 ώρες 10 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα. Ο Κάντι με την επίδοση αυτή κατάφερε να ξεπεράσει την επίδοση του Ιταλού, Στέφανο Μπαλντίνι ο οποίος κατείχε το ρεκόρ της κλασσικής διαδρομής μαραθωνίου με χρόνο 2.10.55 που του είχε δώσει και το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακού Αγώνες 2004 της Αθήνας. Τον Κάντι ακολούθησαν οι συμπατριώτες του Ράιμοντ Μπετ (έχει νικήσει δύο φορές τον Μαραθώνιο 2010-2012) με 2.12.34, και Τσομπέι Κιπτανούι με 2.15.38.

Ο Χριστόφορος Μερούσης (2:25.15) ήταν ο πρώτος Έλληνας δρομέας, με τον Δημήτρη Θεοδωρακάκο (2:29.58) να τερματίζει δεύτερος και τρίτος ο 42χρονος, Γιώργος Καραβίδας (2:31.05) και τέταρτος ο Κωνσταντίνος Πούλιος (2:32.22).

Στις Γυναίκες πρώτευσε η Κενυάτισσα Ναόμι Μάγιο 2:41.05, δεύτερη ήταν η Νάνσι Ρότιχ με 2.41.06 και τρίτη η Λίναχ Τσίρτσιχ (2.42.41). Για δεύτερη φορά στην καριέρα της, η Σοφία Ρήγα τερματίσει πρώτη την Αυθεντική διαδρομή. Η δρομέας του Ελευθέριου Βενιζέλου πέτυχε 2.45.38, ενώ δεύτερη πίσω της ήταν η περσινή νικήτρια Μάγδα Γαζέα με 2.46.39 και τρίτη η Ουρανία Ρέμπουλη με 2.42.41. Πηγή: ΤΟ ΕΘΝΟΣ