Ιστορική νίκη του ΝΕΦΟ στην Α’ ΕΣΚΑ, κόντρα στη Νήαρ Ηστ

Με το δεξί στην Α’ ΕΣΚΑ ο Νικηφόρος

Ιστορική νίκη για τον Νικηφόρο, που αγωνίσθηκε για πρώτη φορά στην Α ΕΣΚΑ και επικράτησε της ΝΗΑΡ ΗΣΤ με 67-64.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι επιθετικές λύσεις της Νήαρ Ήστ και τα λάθη του Νικηφόρου στην άμυνα, επέτρεψαν στην φιλοξενούμενη ομάδα να προηγηθεί με 21-26 στην πρώτη περίοδο. Στην συνέχεια ο Νικηφόρος ανέτρεψε την διαφορά και προηγήθηκε με 44-42 στο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος  βρήκε τις ομάδες νευρικές και άστοχες. Στην τέταρτη, υπήρχαν εναλλαγές σκορ, μάχες κάτω από τα καλάθια, φάουλ.  Τελικά 4 δευτερόλεπτα πριν τον αγώνα, ο Νικηφόρος πήρε το προβάδισμα απέναντι στον δυνατό αντίπαλο της Νήαρ Ήστ και με τις εύστοχες βολές του Βαμβακίδη στην συνέχεια, σφράγισε την νίκη.

Νικηφόρος – ΝΗΑΡ ΗΣΤ 67-64 (21-26, 23-16, 7-12, 16-10)

Νικηφόρος (Καρβούνης προπ): ΠΑΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ 5, ΑΛΝΤΟ, ΓΕΡΓΕΡΙΤΑΚΗΣ 2, ΚΟΥΝΤΖΙΟΣ, ΤΖΙΩΤΗΣ 18, ΚΑΜΝΙΩΤΗΣ 6, ΜΑΣΣΑΧΟΣ 5, ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΟΥ, ΚΡΗΤΙΚΟΣ, ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ 6, ΣΙΑΜΑΝΔΟΥΡΑΣ 5, ΒΑΜΒΑΚΙΔΗΣ 20

Μπράβο στον κόσμο που για άλλη μια φορά, είχε αισθητή παρουσία στο Κλειστό Αγ.Βαρβάρας.